június 29, 2007

Választások 2008

A költségvetési többlet kapcsán már jósoltam, hogy előbb-utóbb adócsökkentésnek kell következnie. Nos, mindeddig ez nem következett be, s egyre inkább úgy tűnik, legfeljebb jövőre lesz belőle valami: 2008 amúgyis választási év, azt, hogy ez milyen mérvű választási költségvetést jelent, majd meglátjuk.
Mindenesetre megoszlanak a vélemények, a találgatások: a nem nyúlnak az adórendszerheztől kezdve, a brutális adócsökkentésen át, egészen a csak jövedelmi sávok eltolásával fognak játszani megállapításokig terjednek.
Én leginkább a konkrét, százalékos adócsökkentés (mégha esetleg nem is túl nagy mértékű) mellett teszem le a voksom: ha a Labour meg akarja tartani a középjövedelműek körében egyre fogyatkozó szavazóbázisát, és nem akarja magára haragítani a legkisebb jövedelműeket, akkor nincs más választása.
A minap – talán a múlt héten – jelent meg egy gyors statisztika a 2006-os jövedelmekről. Érdemes egyébként tanulmányozni, elég beszédes a kiwi állapotok tekintetében.
A statisztikából kiderül: a tizenöt évesnél idősebb populációt figyelembe véve, a teljes lakosságra vetítve a medián jövedelem (az az összeg, aminél a lakosság 50%-nak nagyobb, 50%-nak pedig kisebb az éves jövedelme) évi 24.000 dollár. Ez első pillantásra kifejezetten meglepett – mert rettentő kevésnek találtam –, míg fel nem oldottam a problémát annak felismerésével, hogy az átlag megállapításakor éppúgy számításba vették a diákokat, munkanélkülieket és nyugdíjasokat, mint a foglalkoztatottakat.
Ha a teljes munkaidőben dolgozókat nézzük, máris rózsásabb képet kapunk: a kiwik 85.9% keres évi $20.000-nál többet; 68.1% évi $30.000-nál keres többet; míg 30.9% évi 50.000 dollárnál is többet keres.
Tekintve, hogy a legkisebb adósávba az évi 38.000 dollárt meg nem haladó jövedelem tartozik, ennek a határnak a felemelése a legrászorultabb 20-25%-nyi kiwi számára semmiféle előnnyel nem járna, valószínűtlen, hogy a Labour efféle lépésre szánná el magát.

Ha már a választásoknál tartunk: a múlt héten jelentettek be egy törvénytervezet előterjesztésének tervét, ami a szavazási jogosultság korahatárát csökkentené 16 évre. Nekem meglehetősen átlátszó, kétségbeesett és értelmetlen kísérletnek látszik a koalíció részéről, hogy elkerülje a jövőre várható bukást.
Gyanítom a világon mindenütt megállja a helyét az általánosítás: a fiatal korosztály inkább baloldali érzelmű, és ahogyan idősödik úgy nyer egyre inkább teret a konzervatívabb értékek tisztelete. Új Zélandon különösképpen tettenérhető ez: például a Zöld Párt szavazóinak meghatározó hányada a fiatalok közül kerül ki, de a Labour támogatottsága is kifejezetten erős a 30-nál fiatalabbak korcsoportjában.

Utánajártam egy kicsit, hogy a nagyvilágban miképp is van ez. 223 országról találtam a választással kapcsolatos adatokat, ezek közül 192-ben 18 év a korhatár; 21 országban nagyobb – 19 és 25 év között –, és mindösszesen 10 országban lehet 18 évnél fiatalabb korban szavazni.

16 év, mint választói korhatár

Ausztria (2007 július 1-től)
Brazilia
Kuba
Isle of Man
Nicaragua

17 év, mint választói korhatár

Kelet Timor
Indonézia
Észak Korea
Seychelles Szigetek
Szudán

Ha megnézzük ez a listát, akkor kettő kivételével (Ausztria és Brazilia) ezekben az országokban – a sajátos politikai berendezkedés okán – a választások inkább szimbólikus jelentőségűek. Kubában vagy Észak Koreában akár 5 éves korra is levihetik a korhatárt: az aktuális kommunista párton kívül amúgy sem indítanak jelölteket.

Annyira persze nem vagyok konzervatív, hogy önmagában elegendő érvnek tekintsem, hogy a világ nagyon-nagy többsége 18 évben határozza meg a választói felelősség korhatárát, akkor ez vitathatalan volna. A zöld javaslat ettől még lehetne jó vagy megfontolandó. De nem az.
Sue Bradford Zöld képviselő javaslata számomra egyértelműen a hatalomféltésről szól.
Nem hiszem ugyanis, hogy a középiskola derekán tartó kamaszok releváns többsége különösebb politikai érdeklődést mutatna: 16 évesen nagyjából-egészéből az ivarzás lehetőségei kötötték le a figyelmünket. Nem állítom persze, hogy ebben a korban ne lehetne politizálni, csak azt gondolom, hogy csupán egy elenyésző kisebbség tudatos ennyire.
Különösen furcsa elgondolás, ha figyelembe vesszük, hogy a nagykorúság határa (alkoholfogyasztással, teljes büntethetőséggel, önálló credit-kártya – azaz pénzügyi függetlenség – birtoklással) továbbra is 18 év maradna. Hogy is van ez? Annyira nem bízunk egy 16 évesben, hogy sört vagy cigarettát vásárolhasson, de azt feltételezzük, hogy felelősségteljes döntést hoz majd a választásokon?

Mellesleg nem is értem. A választásokról szóló törvény megváltoztatásához minősített többség (Kiwilanden ez 75%-ot jelent) szükségeltetik. Azt pedig előre borítékolni, lehet, hogy az ellenzék, különösen a National, nem fogja megszavazni.

9 megjegyzés:

  1. Itthon néhány hónapja valamelyik nagytudású ellenzéki képviselő a gyerekek után akart plusz szavazatokat adni a családoknak...

    VálaszTörlés
  2. Itthon, itthon...
    Ne is beszéljünk róla.
    Képviselők. Hát hogyne...

    De szvsz/imho:
    Csanád már megint a politizálás, a politikai intézményrendszer ismerete, a politikai programok, irányvonalak ismerete, és a felelősségteljes, tudatos szavazás idealista bűvkörében kering, miközben ez a fajta megközelítés súlyos tévút.
    A szavazók jelentős részének fogalma sincs, hogy mire szavaz tulajdonképpen, (merő a zemezbére, vagy videzre szavaz) nem tudja mi az a parlamentáris demokrácia, és fogalma sincs az adott politikai erő programjáról.
    És ez így van rendjén - ha rendesen működik egy társadalom.
    (Én sem okoskodom a kenyérkészítés módján, ha a pék jó kenyeret süt.)
    Zélandon lehet 16 év a korhatár, akkor sem fog érdekelni senkit a politika, ha amúgy rendben vannak a dolgot - Magyarországon meg kevés kivétellel mindenki belevakkantgat, mert fosul mennek a dolgok, és mert valamelyik politikai erő a társadalom egy-egy csoportját fanatizálta.
    Na pl ők lehetnek akárhány évesek, akármilyen módon törölnek velük segget, ők akkor is oda szavaznak, ahova. Mer azazegyetlen út.

    Hát persze.

    Amúgy: Natasa, te szavazol ottan?

    VálaszTörlés
  3. Ki az a Natasa? Egyebkent resident permittel mar szavazhat a zzember.
    Csanad ne politizalj, inkabb az America's Cuprol irjal, mar 2-2 az allas, mindjart vege!:-)

    VálaszTörlés
  4. Ezek netto jövedelemek egyébként? Mert nálunk pölö netto átlag jövedelemről nyilatkozott épp a sajtó ami kb. 112e Ft körül van.

    VálaszTörlés
  5. meg, hamár a keresetek eloszlásáról írsz, jó lenne látni, hogy milyenek az adósávok, meg egyáltalán mifene adókat kell ott fizetni?

    VálaszTörlés
  6. hayloft,
    fent van a neten...

    Azt meg tudom, hogy lehet vele szavazni, de nem kötelező. Vagy igen?

    VálaszTörlés
  7. A közölt adatok bruttó éves összegek, de nem az átlagjövedelemre, hanem a mediánra vonatkoznak.

    Adók, és egyéb pénzügyi információk:
    http://csanad.blogspot.com/2006/11/piszkos-anyagiak.html

    Totasz: szeretem azt hinni, hogy a demokrácia gyakorlásának van értelme, és a kiwi állapotokat látva ez talán nem is teljesen fantazmagória.
    Jól artikulált, értelmes és vállalható politikai alternatívák ütköztetése - és Új Zélandon kis túlzással ez a jellemző - esetén valóban a választópolgár érdekei érvényesülnek.

    Egyébként igen: szándékomban áll szavazni (mert a világon először Új Zéland adta meg ezt a jogot a nem állampolgár, de letelepedési engedéllyel rendelkező lakóinak), annak ellenére, hogy persze nem kötelező...

    Az America's Cupról tegnap olvastam egy elemzést, ahol azt boncolgatták, hogy a két hajó nagyjából egyforma képességű, a kérdés inkább az lesz, hogy melyik csapat bírja jobban a ránehezedő nyomást. Az elemző szerint a Team New Zealand lesz a befutó, mert a svájciak fogják kevésbé bírni a lelki megterhelést.

    A Natasa az én becenevem volt még az általános iskolai években, amikor hosszú lányos hajjal és angyali szépségű babaarccal rendelkeztem. E tulajdonságaim idővel elmúltak...
    Totasz pusztulásával ez a gyermekkori emlék is feledésbe merül majd, szerintem a földön nincs már ember rajta kívül, aki erre emlékezne.

    Hayloft: csak nem árulod el, hogy melyik blog gazdája vagy?

    VálaszTörlés
  8. Nem tudom, mit szól az elemző a mai zakóhoz, amivel 4-2 az Alinghi javára...

    VálaszTörlés
  9. Amúgy választás:
    Magyarországon ebből a mezőny(?)ből lehet választani, akiket ez a cikk ír körül:
    http://index.hu/politika/belfold/deutschirod0/

    és ez:
    http://index.hu/politika/belfold/ungva070607/

    és ez mind, már csak egyszerűel a netes cikkek megírása is, falra hányt borsó.

    begin;
    x=NZ;
    GoTo x.

    VálaszTörlés

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.