Ingyen telefonálás
Egyre másra jönnek a kedvező telekommunikációs akciócsomagok – úgy tűnik, közel egy év kellett, hogy a piaci szereplők felnőjenek a tavaly ilyentájt megnyitott gerinchálózathoz. Nemcsak a Telecom – amelyiknél szinte természetes –, de a Vodafone mellett az Orcon és a Woosh is elkezdte hirdetni az All-in-One csomagjait: egyszerre kínálnak vezetékes telefont, szélessávú internetet és az Orcon hamarosan virtuális mobilszolgáltatóként is a piacra lép. (Tegyük hozzá, hogy az Orcon és a Woosh is egyszerű internetszolgáltatóként kezdte, a Vodafone pedig nemrégiben vásárolt be és vette meg az iHug nevű szélessávszolgáltatót.
Szóval pezseg a piac – és ha már itt tartunk, had beszéljek le mindenkit a Vodafone ajánlatáról: (bármilyen csábítónak is tűnik az egy év ingyen net) Pali megpróbálkozott vele, de az internet minősége gyalázatosnak bizonyult, Lajosék csak megrendelték, de még két hét múlva is a papírjaikkal kínlódtak, aztán Lajos úgy döntött, nem hiszi, hogy egy nyomorult telekommunikációs szerződésnek nehezebbnek kellene lennie, mint a 4! (azaz négy) nap alatt mindenestül végigzongorázott banki ingatlanhitelnek, ezért mielőtt tényleges liezonba bonyolódott volna a Vodafonenal, lemondta, és a Telecom csomagját választotta.
A Vodafone mentségére talán az szólhat, hogy az akciójuk kapcsán hihetetlen mennyiségű új ügyféllel kell megbirkózniuk (gyanítom alulkalkulálták a várható rohamot), de az internetszolgáltatásuk gyalázatos mivoltára nem találok pardont.
Én egy ideje a saját netszolgáltatóm, az Orcon akcióival szemezgettem – és még mindig nem vagyok biztos benne, hogy ha év végén megindul a mobil üzletáguk, nem váltok – különösen az a csomagjuk tetszett, amelyben havi 20 dollárért 30 ország vonalas telefonjait lehet korlátozás mentesen és minden további költség nélkül hívni. Magyarország a listán van, igen.
Azt hiszem, a külföldre települteknél állandó kérdés, hogy hogyan, mi módon tartsák a kapcsolatot az óhazában hagyott szeretekkel, barátokkal és ismerősökkel. 2007-ben az internet kényelmes és kézenfekvő megoldás, ám van egy szépséghibája: az idősebb korosztály nem feltétlenül perfekt az azonalli üzenetküldők vagy a Skype használatában. Nálunk ugye apámmal végtelen szerencsésnek mondhatom magam, de már anyámmal vagy Kriszti nagyszüleivel nem megy a netes kommunikáció.
Eddig – a még szóba jöhető hívókártyákkal szemben – a SkypeOut megoldását preferáltam: gyakorlatilag a budapesti helyi tarifánál is olcsóbban tudtam felhívni magyar vonalas számokat ezzel a megoldással. Ez viszont legalábbis az indító oldalán működő számítógépet, és fülhallgató-mikrofon párossal való gép előtt görnyedést jelentett.
(Épp ezért fontolgattam egy ideje, hogy veszek egy wireless routerre csatlakoztatható külső Skype handsetet.)
Pár hónapja figyeltem fel a Jajah nevű új versenyzőre. A Jajah nagyon ügyesen a telefonkészüléken bonyolítja a tényleges kommunikációt, csak a hívás indítását kell a számítógépről kezdeményezni. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy a weboldalukon beírjuk a hívni kívánt számot (megmondván előbb, hogy mi melyik számon vagyunk), erre először kicsöng a saját telefon, ahol egy kedves mesterséges intelligencia megkér, hogy tartsuk, amíg kapcsolja a hívott számot, majd pár másodperc múltán már hallani is a csörgést, innentől kezdve pont olyan, mintha hagyományos telefonnal lenne dolgunk.
Amiért különösen csábító a Jajah, az az akciójuk, amellyel más Jajah felhasználót heti szinten 150 percig ingyenesen lehet hívni. Ránézésre ez sem oldja meg az internetet nem használó szülők, nagyszülők problémáját, de egy pici, pofonegyszerű trükkel valódi ingyentelefonhoz juthatunk.
A saját accounton kívül, kell egy második accountot (amihez kell egy másik email cím, de ez manapság nem probléma) is regisztrálni. Tekintve hogy a regisztrált felhasználó fiókokhoz (brr... de bután hangzik...) rendelt telefonszámot a Jajah rendszere minden további nélkül, és akármilyen gyakran engedi megváltoztatni, így nincs is más dolgom, mint a másodlagos (nálam stílszerűen Hívott Félnek keresztelt) account regisztrált számai közé beírni a kívánt telefonszámot, és máris ingyen mehet a beszélgetés. Ezzel a megoldással kényelmesen – mindenféle előre egyeztetés vagy oldschool partnereink internethasználatra kényszerítés mellőzésével – hetente 150 percet ingyen beszélhetünk.
Egyszeri befektetése azért van a módszernek, a Jajah egy hét után megtagadja az ingyenes csevejt, ha nem töltünk némi pénzt az accountra, de tekintve, hogy 5 dollárral is beéri, így a két regisztráció is csak 10 dollárba fáj, ami ráadásul (feltéve, ha betartjuk a heti ingyenes limitet) nem csökken, így valóban egyszeri 10 dollárról beszélünk csak.
Szerintem tulbonyolitod ezt a hazatelefonalast: a skype 3.4 NZD centert kinalja Magyarorszagra percenkent a beszelgetest, nem hinnem, hogy ez hatalmas osszeg. Ha meg lusta vagy a gep ele leulni, akkor javaslom mondjuk a Nokia N95-ot, ha mar ugyis van wifid :-)
VálaszTörlésVan ám USB-vel ámítógéphez dugható Skype-os telefon is, amit ugyanúgy lehet használni, mint egy mobilt, a nevet kipörgetve még azon is tudsz töprengeni, hogy szkájpon, vagy a vonalas számon hívjad fel a partnert - már ugye ha az eszköz a vezetékhez hálózathoz is hozzá van kötve...
VálaszTörlésaszittem a voda ott jó választás... változnak az idők :) de talán egy prepaid nem túl nagy kihívás...
VálaszTörlésA nonoh.net is hasonlóan összeköti a telefonokat, csak elég egy regisztráció a kettő helyett, és eddig ezt találtam a legolcsóbbnak (vezetékesekre ingyenes, mobilokra olcsóbb, mint a többi: pl. M.o.-ra 9 eurócent/perc).
VálaszTörlésKosz Zsolt, ez tenyleg mukodik! Mondjuk csak a Auckland-en belul probaltam ki, nyilvan a minosege gyengebb egy sima telefonhivasnal, de ha Magyarorszagra is tudja ezt a minoseget ennyiert, akkor az tokeletes:-)
VálaszTörlésHat 5 percig tartott, ugyhogy maradok a skype-nal: Sorry, you have no more trial-time.
VálaszTörlésBut if you buy credit, you can make unlimited calls* and call all countries you want.
Na igen, ezt is fel kell tölteni egyszer. Alkalmanként legalább 10 euróval. Én külföldi mobilt is hívtam vele, így nem volt kérdés. Eddig 3x10 euróval töltöttem fel, de ha eztán nem is tennék rá többet, akkor is még egy évig hívhatom ingyen a vezetékes számokat. (Más kérdés hogy mivel a mostani lakásomban nincs vezetékes telefon, így egy darabig nem tudom használni.)
VálaszTörlésCsanad!
VálaszTörlésÍrtam mélt nektek, arra a címedre amit itt a blogon adtál meg. Remélem nem a spamfiltered végzett vele :)
Ha lesz kis időd, fud át kérlek!
elpre is kösz,
Papa
Hello! Ki mit gondol az Xnet ajanlatarol? ok Voip szolgaltatast nyujtanak a nethez sem kell telecom szamla minden rajtuk keresztul fut. en ezzel a megoldassal szemezek egy ideje... a Telecom-nal sajat szerverei vannak es eddig nem hallottam roszat a savszelessegukrol sem! Magyar vonalas $0.10 mobil $0.58. azert ez sem tul rosz... mindosze $60 haviert a legszelesebb savu net es a voip is a mienk lehet... Nem is tudom.
VálaszTörléshttp://cellanaplo.blog.hu/2007/11/19/elkeszult_a_skype_mobil
VálaszTörlésennyit szerettem vóna elmondani.
kéééérem kapcsojjja kiiiii...
Hali,
VálaszTörlésKicsit le vagyok maradva, de azert gondoltam leirom en mit hasznalok.
Kiindulasi alap Skype es Skype Out ezzel a kis okossaggal osszekotve, hogy ne kelljen a gep elott ulni, gornyedni...
http://www.plantronics.com/north_america/en_US/products/cat1150057/cat5420035/prod29780013
Es meg zenet vagy filmet is hallgathatok vele.
(Plantronics Pulsar 590 A)
A Vodafone amúgy is remekelt az Ausztráliai rooming-al...
VálaszTörlés